Мъжки часовници
Нуждата от измерване на времето се появирла още в началото на развитието на човешкото общество. Най-напред времето се измервало по видимото движение на Слънцето. Колкото по-високо се издигало то в небето, толкова по-близо било пладне. Колкото по-ниско спадало къмхоризонта, толкова по-близо била вечерта. Денонощието се деляло на четири части - утро, пладне, вечер и нощ.
С развитието на човешкото общество това деление станало твърде недостатъчно и времето започнало да се измерва по дължината на сянката на дърво или каменен стълб. Така преди около3000 години бил създаден първият слънчев часовник, най-разпространен в древен Китай, Египет и Месопотамия.
Слънчевият часовник обаче имал един недостатък - можел да се използва само през деня и ако има слънце. При облачно време инощем това ставало невъзможно. Така се стигнало до изобретяването на водния часовник - фуния, пълна с вода, която изтичала бавно, на капчици, а деленията на фунията показвали колко е часа.
Водните часовници също имали недостатък - можели да работят само при положителни температури, при минусови водата замръзвала. Така се появил пясъчният часовник. В Азия е бил познат доста преди новата ера, докато в Европа се появяват към края на средновековието. Недостатъкът на пясъчния часовник е сравнително малкият интервал от време, който може да измерва.
Друга рановидност за измерване на времето бил огненият часовник. При него времето се измервало с количеството масло, изгоряло в специален светилник, или по дължината на горящата свещ. Огненият часовник имал двойна функция - да измерва времето и да служи за осветление.
Революция в хронометрията правят механичните часовници, като изобретателят им, за съжаление, не е известен и до ден днешен. За пръв път се споменава за такъв часовник в "Божествена комедия" на Данте Алигиери. Споредсъ временната литература механичните часовници са създадени в Западна Европа. В Англия се съхранява документ от 1288г., в който се споменава за механичен часовник на Уестминстърската кула, който бил с колесен механизъм и тежести, и една единствена стрелка, показваща часовете. Колелото сложило начало на новите, механични часовници.
През 1504г. немецът Петер Хенлайн създава първия джобен часовник, макар и това твърдение да е оспорвано от някои. Часовникът се навивална всеки 40 часа. Това е наистина голямо постижение, имайки предвид, че по-късно създадени часовници е трябвало да се навиват най-малко два пъти в денонощието.
Тези ранни часовници са били популярни само сред елита на обществото.
Часовниците стават популярни едва в началото на 17 век. Технологията постоянно се подобрява и през 1675г. в механизма на часовника е въведена спирала за баланс, което води до много по-голяма точност. По същото време е добавена и втората стрелка и римските цифри за отчитане на часа. Въпреки това, часовниците все още не са навлезли масово в употреба. Това се случва едва в средата на 19в., със започване на масово производство и достъпна цена за по-широк кръг потребители. Преди това часовниците са били изключително ръчна изработка и изискан, бутиков дизайн.
Съвременните часовници продължават да удивяват с уникални модели, качества и функции.
ADELL предлага мъжки ръчни часовници на световноизвестните дизайнерски марки FOSSIL, DIESEL, MICHAE LKORS, SKAGEN, ARMANI EXCHANGE, DOXA.
С атрактивните си модели от благородна стомана в различни цветове, съчетана често с висококачествена естествена кожа, богато инкрустирани с кристали и седеф, или небрежно закачливи, часовниците от ADELL стават неотлъчна част от вашето ежедневие, а защо не и незабравим, оригинален подарък!
В наши дни мъжкият часовник, освен основната си функция - да показва времето, се е превърнал в неразделен аксесоар от нашата визия и част от самочувствието и индивидуалността ни.
Направете избора си лесен с ADELL.